Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Čeho je příliš a čeho je málo

3. 06. 2016 10:17:51
Projevů, řečnění, tiskových konferencí, tiskových mluvčích, kteří říkají to, co měla říci osoba, za kterou mluví. Nadměrný počet úředníků a administrativních zaměstnanců ve státním i obecních aparátech.

Je hodně právníků. Příliš mnoho zákonů, řada z nich zbytečných a špatných, mnoho pravidel a manipulací, co občan smí a nesmí. Nařízení, zákazů, hlídacích kamer a bezpečnostních rámů, příliš mnoho úředníků v policii a málo policajtů mezi občany a každodenním provozu měst a obcí. Příliš mnoho techniky a robotů, které lidem berou práci. Mnoho mobilů, které vzdalují lidi od sebe, řeč a setkání jsou redukovány na esemesky. V Česku je víc automobilů než má obyvatel. Výrobků, které nepotřebujeme. Jsou jimi plné a zaneřáděné domácnosti, příbytky a domy, sklepy a půdy. Je mnoho zbytečných úřadů, máme ministerstvo pro lidská práva, ale nemáme ministerstvo pro lidskou zodpovědnost. Pro každý větší ekonomický nebo společenský problém se zřídí nový ústav nebo stálá komise. Mnoho charity a organizací s mnoha zaměstnanci, které mají pomáhat potřebným, ale pomalu je jich víc než těch potřebných. Na velikost státu a počet obyvatel velký počet ministerstvech. Problematický senát. Říkají jako pojistka. Čeho? Je mnoho států s jednokomorovým uspořádáním a demokracie tam nijak netrpí. Spíše je to nákladná odkládací instituce, v níž jsou vysloužilí a „zasloužilí“ politikové a funkcionáři, kteří odešli z aktivní politiky, nahrazeni mladšími kádry. Je mnoho náměstků ministrů, i ve státních podnicích. Nepoměr vysokoškolsky vzdělaných občanů s humanitním zaměřením, v poměru k ostatním oborům, hlavně technickým. Rozvodovosti, která činí 50%. Hodně lidí je obézních a stává se to již nemocí. Pochvalu si nezaslouží sobotní a nedělní masové, konzumentské nájezdy na prodejní centra řetězců. Následující pondělí či úterý se plní pak kontejnery množstvím nespotřebovaných potravin. Mnoho řádků bych napsal ještě v tomto seznamu, čeho je u nás příliš. Ale jedno ještě zmíním. Je to spěch a shon, prostupující celou společnost. Vidíme dobíhání lidí k zavirajícím se dveřím metra, autobusů a tramvají, jakoby to byl již poslední spoj. Stále spěcháme, ale kam a za čím? Zamýšlejme se nad odpovědí.

A čeho je málo?

Je málo lásky ve všech jejích podobách a tvářích. Je málo trvalých vztahů mezi ženou a mužem. Žijí spolu bez oddání. Říká se tomu na psí knížku. Kdykoli může jeden i druhý partner odejít. Pocit jejich svobody je ovšem falešný. Začíná to již v rodině. Bezdětní manželé. Napřed kariéra a peníze. Pokud má rodina dítě nebo děti, mají na ně málo času. Děti jsou tak citově ochuzování o rodinné teplo a společné zážitky, na které se ve stáří vděčně rádo vzpomíná. Ještě, že to zčásti nahrazují babičky a dědečkové. Není mimořádným zjevem, kdy maminka tlačí kočárek a telefonuje. Styk s dítětem v kočárku očima a dotykem při úpravě peřinky nebo dečky žádný. Dítě v kočárku sedí jako bezprizorní. Hledá rozšířenýma očima jakýkoliv podnět kolem. Je na něm vidět touhu a snahu s někým se sblížit a pokud již mluví, tak o slovní kontakt. Žije sice mezi lidmi, ale je osamoceno. Je málo skromnosti, přátelských přístupů k přátelům, kamarádům, sousedům. Lidé bydlí v paneláku a ani na stejném patře nevědí nic o rodině a lidech v sousedním bytě. Společnost je příliš individualizovaná, samotářská. Upřednostňuje před všemi ostatními, prověřenými hodnotami peníze, bohatství a konzum. Nejen potravin, ale všeho, co jí nabízí obchod. Ale pro shon a spěch nemá pak na to čas. A to jí frustruje. V tom se odlišuje od společnosti našich pradědků a prababiček.

Zobecnění a generalizace jevů, procesů a života nejsou zpravidla pravdivé a neodrážejí věrně skutečnost. To platí i pro tuto úvahu. Vedle popsaných faktů, žije většina naší společnosti kulturně, prospěšně a je aktivní ve všech myslitelných oborech tvorby a zábavy, Zaujímá občanské postoje ke všemu hospodářskému i politickému dění. Jsme státem svobodným a demokratickým.

Ale stále platí: svoboda je spjata s odpovědností, kázní a slušným kulturním jednáním.

Milan Dubský

Autor: Milan Dubský | pátek 3.6.2016 10:17 | karma článku: 16.25 | přečteno: 283x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Úmyslná konstrukce dezinformace?

Minule jsem psal o tom, jak na stránce MVCR, kde se vysvětluje pojem Dezinformace dochází k nešťastné dezinformaci. Autor klíčového textu chce vzbudit dojem, že slovo dezinformace je ruského původu.

22.3.2023 v 15:05 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 340 | Diskuse

Zdenek Horner

Důvěřuj, ale prověřuj aneb Dezinformace v dějinách

Na stránkách MVCR lze nalézt základní informaci o pojmu Dezinformace. Bohužel tato klíčová počáteční informace je vlastně sama dezinformací. Je to velmi smutné a alarmující, jaké odborníky nechá ministerstvo veřejně informovat.

19.3.2023 v 23:15 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 489 | Diskuse

Zdenek Horner

Příčetnost země na rozcestí

Začali jsme kdysi Sametovou revolucí, kdy jsme se kasali, že nejsme jako oni. V nové době jsme se nedokázali vypořádat s neonacisty a dalšími různými hatery. Martin Konvička dodnes učí na JU, ale děkana Ševčíka odvoláme...

15.3.2023 v 3:27 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 541 | Diskuse

Zdenek Horner

Záporná valorizace aneb sáhnout si na kamna

Nabízím vládě a pozornosti konzervativců všech vyznání další nástroj k vyřešení bídy a inflace v naší zemi. Nic za to nechci, protože logickou úvahu není vhodné patentovat, aby k ní byl komplikovaný přístup a nikdo se jí nechopil.

14.3.2023 v 14:03 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 530 | Diskuse

Zdenek Horner

Důchodová reforma je jednoduchá brnkačka

Důchod je zásluhové hodnocení celého života jedince. Zapomeňte na solidaritu. Solit dary bychom mohli do nekonečna, a to rozhodně dělat nebudeme, protože konečně většina. Je třeba zavést skutečnou nerovnostářskou rovnost.

13.3.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 370
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, ale především osmi desítek let života se všemi starostmi, problémy, ale i s radostmi a zklamáními i snahou znovu povstat. To se musí, i když člověk někdy padne a to se stává. Činný coby redaktor Mladé fronty, Československého rozhlasu, v Československé obchodní komoře. Po druhém osvobození sovětskou armádou pak jako popelář, závozník, dělník na stavbě, pak do roku 1989 v JZD Rozvoj Posázaví v Jílovém u Prahy. Všude jsem poznal dobré i horší lidí.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...