Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Něco o protipólech a změnách

11. 08. 2015 8:33:52
Každá věc, každý subjekt, každý děj, reálný předmět i myšlenka mají své protipóly a podléhají změnám podle úhlů pohledu na ně, úrovní vzdělání a chápání světa.

V matematice jsou to, ale nejen v ní, plus-minus, ve spektru barev černá-bílá, při oběhu Země kolem Slunce noc-den, v životě radost - smutek, bohatství – nouze, oheň-voda, láska-nenávist, život-smrt. Dalo by se pokračovat dalšími příklady.

Zastavuji se nyní u proměn plotů, zábran a překážek, jak se také měnily a mění v průběhu času i svým posláním. V roce 1989 při početném exilu občanů tehdejší NDR /Německá demokratická republika/, přes Československou socialistickou republiku do Maďarska se dosud nepropustná hranice Maďarska s Rakouskem, proměnila v propustnou. Z Rakouska do Německé spolkové republiky již nebyl pro tyto emigranty žádný problém. Tehdy Maďarsko uvolnilo hraniční překážky do Rakouska a východní Němci se dostali bez nebezpečí do Německé spolkové republiky, že po nich budou střílet jejich soukmenovci, jak se to dělo častokrát při útěcích přes berlínskou zeď.

Sled dějinných změn. Na začátku volný průchod. Pak překážky. Zprvu ostnatý drát a ozbrojené hlídky, pak zeď po celé hranici mezi východním a západním Berlínem a ostré střelby. Po zbourání zdi opět volný průchod a sjednocení Německa. Ale náš společný svět je plný změn. Již se opět staví překážky, zdi, formují se policejní a vojenské patroly, aby přechod z jednoho státu do sousedního byl některým lidem znemožněn. Příkladů je dost. Betonová zeď mezi Izraelem a palestinským území, kde přes hranici přecházeli kromě legálních obyvatel také nepřátelé Izraele. Maďarsko, čtyřmetrové vysoké ploty proti nelegálnímu průsaku imigrantů a úprchlíků z afrických, asijských zemí a z oblastí Blízkého východu přes srbskou hranici. V Evropské unii opět hlídán schengenský prostor policejně i vojensky.

Masu utečenců, emigrantů a úprchlíků tvoří statisíce mužů, žen, matek i dětí. Brzy dosáhne milionu a na něm se nezastaví. Je to jako v historii již jednou „stěhování národů“. Zde však nejde pouze o národy, protože těch národností je tam povícero. Jde o složitý globální problém. Navíc je provázán s dalšími globálními problémy. Příčin je celá řada. Např. Přelidněnost v některých zemích a státech světa. Tou hlavní je nerovnoměrné rozdělení bohatství a přírodních zdrojů ve světě. Chybná politika světových velmocí. Problém je nutno řešit v zemích odkud tito lidé odcházejí a prchají. Tam musí být nalezeno řešení. Takhle se problémy jenom vyváží za hranice zemí, kde vznikají. Tito lidé do Evropy a vůbec do jiného civilizačního prostředí nepatří. To není islamofobie. Jejich kultura a kultury evropské i z dalších civilizačních okruhů, nábožentsví, ideologie, státní struktury se vyvíjely stovky let zcela odlišně. Každá v jiných specificky rozdílých podmínkách. Proto nelze jejich zřízení, politickou, právní a celkovou strukturu, životní a společenský proces někam jinam přesadit. . To je kladení min na místa, kde je dosud klid. Doufat v jiná řešení je hluboký omyl a zadělávání na řadu zlomových globálních problémů v budoucnu.

Řeči o solidaritě, charitativní pomoci, tábory pro utíkající zoufalce, snažící se dostat do Evropy jsou málo platné. Stojí to hodně peněz. A z těch peněz, které mají pomoci potřebným lidem dojde jenom malá část. Větší část spolknou zlodějny všeho druhu oděny do dobročinných akcí všech možných zprostředkovatelů, u různých mafií, zločinných a lichvářských přepravců přes moře, zkorumpovaného státního aparátu zemí, jichž se to týká. Je to opět spletenec vícero problémů, které potřebují komplexní a zásadní řešení.

Debaty a diskuse rozdělují veřejnost a občany ve všech státech na ty dobré, kteří chtějí pomoci a přijmout je, na úkor samotných daňových poplatníků, a na ty zlé bez soucitu, kteří říkají ne. Politikové jsou nerozhodní, protože hledí na problém očima voleb, aby neztratili hlasy voličů. Většina z nich chce přežít a figurovat ještě v dalším volebním období. Řídí se rčením -po nás potopa.

Rada bezpečnosti OSN, Valné shromáždění, Evropská Unie, všechny světové pakty a mezinárodní organizace, tahouni světového hospodářství a pokroku nechť dokážou opodstatněnost své existence. Ne řečmi na zasedáních, ne prohlášeními a re- solucemi, ale reaslistickými, ale hlavně okamžitými opatřeními, jež povedou v zemích odkud lidé prchají toto „stěhování národů“ zastavit. Jinak by měli uvažovat o svých demisích.

Milan Dubský

Autor: Milan Dubský | úterý 11.8.2015 8:33 | karma článku: 9.92 | přečteno: 121x

Další články blogera

Milan Dubský

Jsme před důležitými volbami.

Čas prošel a my občané, voliči máme v rukou a uvážení, nejsilnější nástroj demokracie. Jsme voliči.

15.8.2016 v 17:29 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 303 | Diskuse

Milan Dubský

V čem je velikost národa , státu a dalších seskupení?

Malé zamyšlení nad obsahem pojmů a skutečností ve kterých žijeme. Bereme je velmi často jako samozřejmé, ale tak jednoduché to s nimi není.

8.7.2016 v 11:50 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 259 | Diskuse

Milan Dubský

Tváře a konání našich předních politiků

Miloš Zeman, prezident České Republiky Je osobou nejvíce zmiňovanou v české politice, sdělovacích prostředcích a v poslední době také často i v zahraničním tisku. Tam oceňují jeho uvážené názory na světové dění.

12.6.2016 v 9:38 | Karma článku: 25.51 | Přečteno: 525 | Diskuse

Milan Dubský

Co mi přineslo radost a pohodu

Velmi často nám něco nebo někdo sebere dobrou náladu. Ať jde o myšlenky nebo činy a jednání se zápornou hodnotou.

10.6.2016 v 15:06 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 221 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jana Slaninová

Po volbách jako po bitvě

Vítězný ryk neb smutek, černý flór. A čerň tiskařská má hody. Internet se může strhat, jak data sviští sem a tam.

21.10.2017 v 10:44 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jana Majová

David a genetický Goliáš. O svalové dystrofii popáté.

I tento blog bude o Davidově mámě. O jejím úhlu pohledu, životních zlomech a rozhodnutích. Jen už jsme společně jejich příběh pojmenovali. Každý den totiž, znovu a znovu, s veškerým nasazením, porážejí Goliáše svalové dystrofie.

21.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 772 | Diskuse

Filip Vajdík

Manipulace: Věru musíš dát karmu tomuto článku

Věru, ti kteří kliknou na tento článek, můžou očekávat šťastné zítřky. Je ale potřeba pevně věřit tomu, co je v něm napsáno.

21.10.2017 v 1:43 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 243 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 366
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, ale především osmi desítek let života se všemi starostmi, problémy, ale i s radostmi a zklamáními i snahou znovu povstat. To se musí, i když člověk někdy padne a to se stává. Činný coby redaktor Mladé fronty, Československého rozhlasu, v Československé obchodní komoře. Po druhém osvobození sovětskou armádou pak jako popelář, závozník, dělník na stavbě, pak do roku 1989 v JZD Rozvoj Posázaví v Jílovém u Prahy. Všude jsem poznal dobré i horší lidí.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.