Na margo daňových rájů offschorů

Zveřejnění Panama  papers  vyvolalo v celém světě mimořádnou pozornost. Je to mimo jiné také proto, že se týká vlastně všech zemí a vlád. Problém to není vůbec jednoduchý a stanoviska k těmto skutečnostem jsou a budou různá.

Offschory nejsou podle zákonů ilegální. Je v nich registrováno více jak 214.000 společností a subjektů včetně fyzických osob. Jsou v desítkách zemí, počínaje Panamou, v Hong Kongu a dalších. Jeden z daňových  rájů se nachází přímo v srdci EU v Lucemburku. S tímto městem měl svého času co dočinění také největší Čech, římský císař a český král Karel IV. Po otci Přemyslovec.

V daňových rájích nejsou přímy zdaňovány anebo je zdanění velmi nízké. Politici a zastupitelé, kteří mají svá konta v offschorech-daňových rájích, si to nyní musí rozříkat se svými voliči. Ne všichni jsou tam neprávem. V čem je v podstatě zakopaný pes? V daňových systémech jednotlivých států. Nejsou v nich stejné podmínky. Při jejich rovnosti by nebylo třeba daňových rájů. Suma peněz těchto jednotlivců je ale zanedbatelná ve srovnání s množstvím peněz velkých, hlavně nadnárodních subjektů. Kapitálové toky jsou proměnlivé a jsou to ony, které ovlivňují vklady do offschorů. Mělo by platit, aby zdanění firem a korporací a dalších zdaňovaných subjektů bylo uplatňováno ve státě, kde vzniká jejich přidaná hodnota. Bez ohledu kde mají svá sídla registrována. V tom je další vada na kráse. Největší peníze v daňových rájích mají nadnárodní společnosti, světová finanční centra MFF ( Mezinárodní měnový fond), některé vlády, města, Světová banka a další subjekty, o nichž bychom to neřekli. Kauza není proto vůbec jednoduchá. Panama  papers  pootevřely Pandořinu skříňku. Opět ji zavřít bude problematické. Konspirační teorie zde ale nemají šanci.

Milan Dubský

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miloslav Dubsky | neděle 10.4.2016 8:05 | karma článku: 14,14 | přečteno: 301x