Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úkoly poslanců Evropského Parlamentu

16. 05. 2015 11:00:00
Když v květnu 1945 Německo bezpodmínečně kapitulovalo, válka ve světě neskončila. Jednak pokračovala dále s Japonskem a i po jeho kapitulaci nabrala jiné formy.

Pokračovala studenou válkou. Na mnoha místech světa se válčilo jen to svištělo. A válčí se dodnes a stále. Sepsat seznam míst a země kde se dál válčilo a vznikaly další konflikty by byl dlouhý. Vietnam, Korea, Japonsko, Kambodža a mnohde jinde např.Falklandy 1982 válka Velká Britanie versus Argentina. 2. světová válka v Evropě skončila vlastně až v roce 1989.

Po 1. i po 2.světové válce zaznělo nahlas volání, že se nic podobného již nesmí opakovat. Tak vznikla po 1.světové válce v roce 1919 Společnost národů se sídlem v Ženevě. Měla 265 členů. Mezi zakládajícími bylo také Československo. Další ještě větší pohromě to nezabránilo. Po 2.světové válce se opět národy shodly a 50 jich založilo v říjnu 1945 v San Franciscu Organizaci spojených národů. Opět s cílem zabránit opakování podobných zločinných aktivit. Od roku 2011 je v OSN 193 států. Byla to dobrá předsevzetí a počiny, ale zabránit válkám se nepodařilo. Vždycky se někde a v daném čase válčí. Jak nás historie usvědčuje až do současnosti má asi lidstvo v DNA „válečnické“ geny.

V Evropě, jíž je naše země, ač s rozlohou nevelkou, důležitou součástí, vznikla také po roce 1945 snaha sjednotit evropské státy a národy ve větší celek, jehož síla a moc se znásobí a bude hrát v dalším vývoji důležitou roli. Důvody pro poválečnou evropskou integraci byly tyto: 1.zabránit opakování válek a zajistit mír. 2. Překonat a zklidnit nacionální vášně, přivést rivaly ke smíření a spolupráci. 3. Vytvořit větší společný prostor pro výměnu zboží, trh a výrobní spolupráci za účelem růstu hospodářství, životní úrovně, kultury a občanského soužití. Proces to nebyl a ještě dlouho nebude jednoduchý. V roce 1952 se šest států –Belgie, Francie, Itálie,Lucembursko,SRN a Nizozemsko- dohodlo na založení Evropské Unie. To ovšem nebyla ještě ta dnešní EU. Potom přistupovaly po splnění požadovaných podmínek další evropské státy. V roce 2004 došlo k největšímu rozšíření o 8 států střední a východní Evropy. Mezi nimi bylo i Česko. Dnes má Evropská unie 28 členů.

S hlediska evropského vývoje a formování budoucí podoby je to proces důležitý nejen pro Evropu. Současná EU má ale několik chyb na kráse. Jedna z nejvýznamnějších je v tom, že mezi jednotlivými členy jsou velké ekonomické

rozdíly, což způsobuje četné problémy. Není pochyb o tom, že vznik EU je důležitým přínosem pro Evropu, její stabilitu, jako kontinent bez válek. Ale její struktura, její činnost a byrokracie potřebuje mnoho změn a úprav, aby lépe plnila své poslání. To je sloužit jejím členům, ne jim nařizovat, ne je nutit, aby opouštěli své národní tradice, osvědčené výroby, národní hodnoty. Jde o sladění kroků evropské komise s vládami členských států. Nespěchat a netlačit na federalizaci EU. To potřebuje delší čas, dobrou a správnou rozvahu. Zcela aktuální jsou požadavky na nutné změny a úpravy. EU je svázána množstvím usnesení, vyhlášek , předpisů, zplozenými zájmovými skupinami, bez ohledu na potřeby a zájmy většiny Evropanů sdružených v EU. Odstranit tyto nedostatky je zcela konkrétní úkol poslanců Evropského parlamentu.

Jde hlavně o následující naléhavosti: 1. Nutnost reforem, omezení přílišné byrokracie, 2. Demokratizace a průhlednost činnosti všech orgánů EU, 3. Zvýšit efektivnost celého provozu a aparátu EU, Evropského parlamentu,/např. jeho cestování do dvou měst,/ a zvýšit kontrolu celého hospodaření. 4. K důležitým rozhodnutím týkajících se vnitřních záležitostí EU jakož i zahraničních aktivit zavést referendum. Nelze nadále ponechat na úzké skupině funkcionářů, kteří navíc nebyli nikým zvoleni, pravomoci, které jim nikdy nebyly a ani nemohou být dány. Je to základní princip demokracie.

Milan Dubský

Autor: Milan Dubský | sobota 16.5.2015 11:00 | karma článku: 14.59 | přečteno: 378x

Další články blogera

Milan Dubský

Jsme před důležitými volbami.

Čas prošel a my občané, voliči máme v rukou a uvážení, nejsilnější nástroj demokracie. Jsme voliči.

15.8.2016 v 17:29 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 301 | Diskuse

Milan Dubský

V čem je velikost národa , státu a dalších seskupení?

Malé zamyšlení nad obsahem pojmů a skutečností ve kterých žijeme. Bereme je velmi často jako samozřejmé, ale tak jednoduché to s nimi není.

8.7.2016 v 11:50 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 249 | Diskuse

Milan Dubský

Tváře a konání našich předních politiků

Miloš Zeman, prezident České Republiky Je osobou nejvíce zmiňovanou v české politice, sdělovacích prostředcích a v poslední době také často i v zahraničním tisku. Tam oceňují jeho uvážené názory na světové dění.

12.6.2016 v 9:38 | Karma článku: 25.51 | Přečteno: 524 | Diskuse

Milan Dubský

Co mi přineslo radost a pohodu

Velmi často nám něco nebo někdo sebere dobrou náladu. Ať jde o myšlenky nebo činy a jednání se zápornou hodnotou.

10.6.2016 v 15:06 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 214 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Dnes jsem si do práce oblékl manšestrové sako na znamení smutku

Abych uctil památku, jak jinak. A dal evropským elitám červenou kartu, jak jinak. A z toho, co se stalo v Manchesteru (Berlíně, Nice, Bruselu atd.) obvinil Halíka, jak jinak

23.5.2017 v 18:17 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 570 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Když kocour není doma…..

Letos se mi poštěstilo mít volno na jeden hokejový zápas naší repre na mistrovství světa v hokeji. Vydala jsem se do naši hospůdky, kde se málokdy stane, že bych tam nepotkala někoho známého.

23.5.2017 v 18:09 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 221 | Diskuse

Jan Bartošek

Manchester: Jen vyjádření sounáležitosti s obětmi nic neřeší!

Počet útoků na civilní oběti, a v posledním případě už i na děti, začíná být v Evropě pravidlem. Tisk hlásí: „sounáležitost s obětmi je na sociálních sítích veliká“. A teď mi odpusťte, rozhodně nechci být cynický, ale...

23.5.2017 v 17:11 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 634 | Diskuse

Martina Studzinská

Velký třesk

Někdy se nám náš svět přeskládá doslova během několika okamžiků. Naše stará trápení vezmou zasvé a do popředí vystoupí úplně jiné hodnoty. Třeba zdraví. Když totiž nejde o život ....netřeba se tím trápit.

23.5.2017 v 15:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 152 | Diskuse

Milan Šupa

Čím odrazuje chování křesťanů od křesťanství?

Zkusme se na chvíli vžít do postavení člověka, pokoušejícího se zorientovat v současné neprůhledné spleti různých duchovních směrů a učení. Do postavení člověka, který se ve směsi toho všeho snaží najít to pravé.

23.5.2017 v 15:15 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 365
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, ale především osmi desítek let života se všemi starostmi, problémy, ale i s radostmi a zklamáními i snahou znovu povstat. To se musí, i když člověk někdy padne a to se stává. Činný coby redaktor Mladé fronty, Československého rozhlasu, v Československé obchodní komoře. Po druhém osvobození sovětskou armádou pak jako popelář, závozník, dělník na stavbě, pak do roku 1989 v JZD Rozvoj Posázaví v Jílovém u Prahy. Všude jsem poznal dobré i horší lidí.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.